ANALIZA STANU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY JEDLINA-ZDRÓJ ZA 2020 ROK
                                           Kwiecień 2021
Analiza została przygotowana w oparciu o art. 3 ust. 2 pkt 10 i art. 9tb ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1439 z późn. zm.), gdzie określony został wymagany zakres przedmiotowej analizy.

Celem sporządzania corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi jest weryfikacja możliwości technicznych i organizacyjnych gminy w zakresie gospodarowania odpadami tj. możliwości przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania, a także weryfikacja potrzeb inwestycyjnych, poniesionych kosztów w związku z odbieraniem, odzyskiem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych. Ma dostarczyć informacji o liczbie mieszkańców,  liczbie właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, w imieniu których gmina powinna podjąć działania, o których mowa w art. 6 ust. 6-12 u.c.p.g., ilości odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy oraz  ilości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania odbieranych z terenu gminy. 

ZAGADNIENIA OGÓLNE
Powierzchnia Gmina Jedlina-Zdrój to 17km2. Odpady komunalne powstają głównie w gospodarstwach domowych, ale również na nieruchomościach niezamieszkałych takich jak szkoły, urzędy, przedsiębiorstwa, biura, obiekty handlowe i turystyczne. W 2020 r. usługę odbioru odpadów komunalnych i ich zagospodarowania świadczyła wyłoniona w wyniku przeprowadzonego przetargu nieograniczonego firma PHU KOMUNALNIK Sp. z o.o. z siedzibą ul. Św. Jerzego 1a, 50-518 Wrocław. 

Na terenie Gminy Jedlina-Zdrój funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowany przy ul. Kłodzkiej 29D w Jedlinie-Zdroju. W ramach opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych mieszkańcy Gminy mogą do PSZOK-u oddawać następujące odpady: zielone, wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane, przeterminowane leki i chemikalia, tekstylia, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki, pojemniki po farbach i lakierach, zużyte opony.

Wszystkie nieruchomości na terenie Gminy wyposażone są w pojemniki do selektywnego zbierania odpadów: do końca kwietnia 2020 r. były to pojemnik na plastik, metal i odpady wielomateriałowe, pojemnik na opakowania ze szkła, pojemnik na opakowanie z papieru i tektury pojemnik na popiół oraz pojemnik na odpady zmieszane. Od maja 2020 r. pojemnik na popiół został zamieniony na pojemnik na odpady BIO.
Od 1 maja 2020 r. systemem gminnym nie są objęte nieruchomości niezamieszkałe. Właściciel tych nieruchomości mają obowiązek zawrzeć indywidualne umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej prowadzonym przez Burmistrza Miasta Jedlina-Zdrój.  

OCENA MOŻLIWOŚCI TECHNICZNYCH I ORGANIZACYJNYCH GMINY
W ZAKRESIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI
Na terenie Gminy Jedlina-Zdrój nie ma możliwości przetwarzania odpadów komunalnych. Zgodnie z przepisami podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości ma obowiązek przekazać odebrane odpady zmieszane, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, przeznaczonych do składowania, wyłącznie do regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Zgodnie z „Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Dolnośląskiego 2016-2022” Gmina Jedlina-Zdrój należy do Regionu Południowego, w którym funkcjonują następujące instalacje:

1. Instalacje  mechaniczno – biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych – MBP:
1)      ul. Ceglana 10, 58-260 Bielawa
2)      Ścinawka Dolna, 57-420 Radków
3)      Zawiszów 5, 58-100 Świdnica
4)      Wałbrzych, ul. Beethovena 

2.      Instalacje przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i bioodpadów – kompostownie:
1)      ul. Ceglana 10, 58-260 Bielawa
2)      Ścinawka Dolna, 57-420 Radków
3)      Szalejów Górny, 57-314 Szalejów Górny
4)      Zawiszów 5, 58-100 Świdnica

3.      Instalacje do składowania odpadów powstających w procesie mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych – składowiska:
1)      Ścinawka Dolna, 57-420 Radków
2)      Zawiszów 5, 58-100 Świdnica

Odpady zgodnie z zawartą umową przekazywane były do RIPOK w Ścinawce Dolnej i w Zawiszowie.

ANALIZA POTRZEB INWESTYCYJNYCH ZWIĄZANYCH
Z GOSPODAROWANIEM ODPADAMI

Art. 9 tb ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje gminę do dokonania analizy w zakresie potrzeb inwestycyjnych związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Nie ujawniono żadnych potrzeb inwestycyjnych na terenie gminy w zakresie gospodarowania odpadami. 

ANALIZA KOSZTÓW PONIESIONYCH W ZWIĄZKU Z ODBIERANIEM, ODZYSKIEM, RECYKLINGIEM I UNIESZKODLIWIWANIEM ODPADÓW KOMUNALNYCH WG STANU NA DZIEŃ 31 GRUDNIA 2020 R.

  Wszelkie koszty związane z funkcjonowaniem oraz obsługą systemu, w tym również koszty związane z odbieraniem, odzyskiem, recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych w 2020 r. kształtowały się następująco:
1.      koszty wywozu odpadów komunalnych  - 1341432,00 zł
2.      koszty prowadzenia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – 51000,00 zł
3.      koszty obsługi administracyjnej systemu – 65.300,00 zł

ANALIZA LICZBY MIESZKAŃCÓW
Na bieżąco wpływają korekty deklaracji właścicieli nieruchomości, które zazwyczaj wynikają ze zmiany ilości osób zamieszkałych na danej nieruchomości. Na dzień 31 grudnia 2020 r. zadeklarowana liczba osób zamieszkałych to 3962. Różnica w ilości mieszkańców zameldowanych a wykazanych w deklaracjach w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi może wynikać z faktu, że część osób zameldowanych na terenie Gminy faktycznie zamieszkuje w innych miejscowościach bądź za granicą kraju. Także wielu uczniów i studentów zamieszkuje poza miejscem zameldowania. 

Na bieżąco prowadzona jest weryfikacja deklaracji i zawartych w nich danych, właściciele wzywani są do składania wyjaśnień, a także do złożenia korekty deklaracji np. w związku narodzinami dziecka. 

 

ILOŚĆ  ODPADÓW KOMUNALNYCH WYTWARZANYCH
NA TERENIE GMINY JEDLINA-ZDRÓJ

Wg danych statystycznych 1 mieszkaniec Polski wytwarza około 404 kg odpadów komunalnych rocznie. W 2020 roku z terenu Gminy odebranych zostało łącznie (zarówno z terenu nieruchomości zamieszkałych i mieszanych objętych systemem gminnym jak i z nieruchomości wyłączonych z systemu gminnego) 1760 Mg odpadów komunalnych, w tym: 973 Mg odpadów zmieszanych, 48 Mg popiołu, 141 Mg tworzyw sztucznych, 116 Mg szkła, 66 Mg papieru. Z PSZOKU odebranych zostało: 70 Mg odpadów budowlanych i gruzu, 107 Mg odpadów wielkogabarytowych, 11 Mg odpadów zielonych, 17 Mg opon i 13 Mg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, 6 Mg odzieży i tekstyliów. 

Na 1 mieszkańca Gminy przypada więc około 440 kg wytworzonych odpadów rocznie.
 

LICZBA WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI, KTÓRZY NIE SĄ OBOWIĄZANI 
DO PONOSZENIA OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI NA RZECZ GMINY JEDLINA-ZDRÓJ
I NIE ZAWARLI UMOWY Z UPRAWNIONYM PODMIOTEM.

Nie ujawniono takich przypadków.

PODSUMOWANIE I WNIOSKI
Przeprowadzona analiza systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Jedlina-Zdrój za 2020 r. prowadzi do następujących wniosków:
1.      Gmina we właściwy sposób wdrożyła nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Systemem zostali objęci wszyscy mieszkańcy Gminy, natomiast obowiązek zawarcia umów przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych jest na bieżąco monitorowany.
2.      Zdolności przerobowe RIPOK-ów były wystarczające.
3.      Nie stwierdza się braku możliwości technicznych dla poprawnego funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.